Şeyh Abdulmuhsin’in sahihi Müslime yaptığı şerh’ten bazı faideler

ŞEYH ABDULMUHSİN’İN SAHİHİ MÜSLİME YAPTİGİ ŞERH TEN BAZI FAİDELER

فوائد شرح صحيح مسلم للشيخ
عبدالمحسن العباد – حفظه الله – :

Şeyh AbdulMuhsinin sahihi müslime yaptigi şerh ten bazı faideler

إبراهيم عليه السلام هو من بنى المسجد الحرام ويقال أن آدم قد بناه قبله ولكن لا يُعلَم في ذلك شي ثابت .
Mescidul haramı ilk inşa eden İbrahim aleyhisselamdır. Adem aleyhisselamın ilk inşa eden olduğu söyleniyor ama buna dair sabit delil bilinmiyor.

جاء عند النسائي في حديث صحيح أن سليمان عليه السلام قد بنى بيت المقدس ولكن بين سليمان وإبراهيم عليهما السلام فترة طويلة أكثر من أربعين عاما فيحمل بناء سليمان عليه السلام على تجديد بيت المقدس
Ennesai nin sahih hadisinde Süleyman Aleyhisselamın beytul makdisi inşa ettiği zikredilir. Lakin İbrahim ve Süleyman arasında 40 yıldan fazla bir zaman geçtigi için bu Süleyman’nın beytul makdisi yenilediği şeklinde yorumlanır.

سجود التلاوة يكون للمصغي المنصت للتلاوة أما المار الذي سمع موضع السجدة فلا يسجد .
Kuranı dinleyen için tilavet secdesi gereklidir, lakin mekandan geçen ve secde ayetini duyan tilavet secdedesini yapmaz.

كان الأنبياء يبعثون لأقوامهم خاصة لذلك اجتمع أكثر من نبي في زمن واحد ومنهم إبراهيم ولوط عليهما السلام .
Her nebi kendi toplumuna yollanırdı. Bundan dolayı aynı vakitte farklı enbiyanın varlığı söz konusudur. Aynen İbrahim ve Lût Aleyhimasselam da olduğu gibi.

قيل أن العرب كانوا حريصين على تغيير ألوانهم للسمرة فكانوا يغتسلون ثم يخرجون عراة للشمس ليكتسبوا السمرة
Arapların ciltlerinin rengini biraz koyuya/esmere dönüşmesinden hoşlanırlardı, buna özen gösterirlerdi. Dolayısıyla yıkandıktan sonra çırılçıplak çıkıp güneşlenirlerdi.