Selefiliğin tanıtımı

إنَّ الحمد لله نحمده ونستعينه ونستغفره، ونعوذ بالله من شرور أنفسنا ومن سيئات أعمالنا. من يهده الله فلا مضلّ له، ومن يضلل فلا هادي له، وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له، وأشهد أن محمداً عبده ورسوله. أما بعد،،
Muhakkak ki bütün hamd Allah’a mahsustur. O’na sığınırız, Ondan mağfiret dileriz. Nefsimizin şerrinden ve kötü amellerimizden Allah’a sığınırız. Allah kimi hidayet ederse artık onu saptıracak yoktur, kimi de saptırırsa ona hidayet edecek yoktur. Ve şehadet ederim ki, Allah’tan başka kulluğa ve ibadete layik olan hak ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) O’nun kulu ve Resuludur.
Bunlardan sonra:
كيف كان الناس منذ عصر آدم فما بعده:
فلقد كان الناس على تمسُّكٍ من دينهم، وعلى عقيدة سليمة، يعبدون الله وحده ولا يشركون به شيئاً، منذ نزول آدم إلى الأرض إلى عصر نوح عليه الصلاة والسلام، كما قال ابن عباس – رضي الله عنهما -: كان الناس عشر قرون على التوحيد. ثم لما مات رجال صالحون وهم يعوق ويغوث وودّ وسواع، جاءهم الشيطان الرجيم، وإبليس اللعين يريد أن يلبّس على الناس دينهم، فوسوس لهم بفكرة شيطانية هو من سنَّها، فقال لهم: لو تبنوا على قبورهم وتجعلوا لهم تماثيل حتى تتذكرونهم دائماً، فصدّق المساكين هذا، وفعلوا. وبقي الناس زماناً يزورون تلك القبور ويعظمونها من غير عباد لها. ولكن بعدما أن مات ذلك الجيل الذي كان يعلم أن أولئك الرجال هم رجال صالحون، وانتشر الجهل بين الناس، صار الناس يعبدون تلك التماثيل التي كانت أصلاً لأولئك الرجال صالحين.
قال ابن عباس – رضي الله عنه -: فلما مات أولئك ونُسي العلمُ عبدوها. أي لما مات أولئك الناس الذين يعرفون لماذا بنيت هذه التماثيل، جاء بعدهم أناس جُهَّالٌ فعبدوا تلك التماثيل.
فأرسل الله سبحانه وتعالى نوحاً عليه السلام يحذرهم من عبادة غيره، وأنَّ هذه التماثيل لا يجوز عبادتها، قال تعالى: إِنَّا أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ أَنْ أَنْذِرْ قَوْمَكَ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ. قَالَ يَا قَوْمِ إِنِّي لَكُمْ نَذِيرٌ مُبِينٌ. أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاتَّقُوهُ وَأَطِيعُونِ. يَغْفِرْ لَكُمْ مِنْ ذُنُوبِكُمْ وَيُؤَخِّرْكُمْ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ أَجَلَ اللَّهِ إِذَا جَاءَ لَا يُؤَخَّرُ لَوْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ [نوح: 1- 4]، ولكنهم رفضوا دعوته لهم، ورفضوا ترك الشرك والتمسك بتلك القبور وعبادتها، قال تعالى عنهم: وَقَالُوا لَا تَذَرُنَّ آلِهَتَكُمْ وَلَا تَذَرُنَّ وَدًّا وَلَا سُوَاعًا وَلَا يَغُوثَ وَيَعُوقَ وَنَسْرًا [نوح: 23].
وبقي يدعوهم ليلاً ونهاراً إلى التوحيد، وقد مكث فيهم يدعوهم تسعمائة وخمسين عاماً قال تعالى: وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ فَلَبِثَ فِيهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِينَ عَامًا [العنكبوت: 14]، فما استجاب له إلا القلة القليلة، فأغرق الله تعالى الأرض بمن فيها، وما نجا غير أولئك الموحدين، قال تعالى: فَكَذَّبُوهُ فَأَنْجَيْنَاهُ وَالَّذِينَ مَعَهُ فِي الْفُلْكِ وَأَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا عَمِينَ [الأعراف: 64].
ثم عادت الحياة من جديد، وعاد الشرك يظهر من جديد، كيف لا وإبليس بينهم إلى يوم يبعثون، فأرسل الله الرسلَ إلى أقوامهم يدعونهم إلى التوحيد ويحذرونهم من الشرك، قال تعالى: وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ [النحل: 36].
İNSANOĞLU ADEM’DEN İTİBAREN VE SONRASINDA NASIL BİR HAL ÜZEREİDİLER:
İnsanlar, Adem (Aleyhisselam) yeryüzüne nüzul etmesinden itibaren Nuh Aleyhisselam’ın yaşadığı çağa kadar dinlerine sımsıkı sarılıp, sağlam ve selim bir inanç üzereydiler. Sadece Allah’a ibadet ederlerdi, Allah’a ibadette ona şirk koşmazlardı.
Abdullah Bin Abbas (RadiAllahu anhuma) bu olayı şu şekilde anlatır: “İnsanlar on nesil boyunca tevhid dini üzereydiler. Sonra Ya’uk, Yağus, Suva, Ved’den oluşan salih zatlar vefat edince, Allah’ın rahmetinden uzak olan şeytan ve lanetlenmiş iblis bu insanlara gelip onları kandırmak amacıyla, onlara vesvese etti. Bunları başlatan da iblis idi. İblis onlara şöyle dedi: <>
Bu zavallı toplulukta şeytanın vesvesesine uyup onun emrini yerine getirdi. İnsanlar bu hal üzere bir müddet boyunca ziyaretleriyle kabirleri tazim ederlerdi. Bu halde iken henüz kabirlere ibadet etmiyorlardı. Ama kabir sahiplerinin sadece salih kullar olduğu bilincinde olan o nesil vefat ettikten sonra ve cehalet de artınca sonraki nesil bu heykellere tapmaya başladı. Putlara tapmanının aslı Nuh kavmine dayandığı, buradan anlaşılmaktadır.
İbn Abbas (radiAllahu anhuma) şöyle der: “Bu nesil vefat ettikten sonra ilim unutuldu ve o heykellere tapmaya başladılar”. Yani o heykellerin hangi nedenle yapıldığını bilen nesil yok olunca ardından cahil bir toplum gelip o heykellere tapmaya başladı.
Buna binaen Allah’u Teala Kendisinden başkasına ibadet edilmesinden sakındırmak için ve heykellere ibadet edilmesinin caiz olmadığını bildirmek üzere (elçisi) Nuh’u (Aleyhisselam) gönderdi.
Allah’u Teala şöyle buyurur:
{Kendilerine çetin bir azap gelmeden önce kavmini uyar diye Nuh’u kendi kavmine yolladık. Nuh şöyle dedi: Ey kavmim şüpheniz olmasın ki, ben sizi, <> diyerek apaçık uyaran bir kimseyim. Muhakkak ki Allah’ın tayin ettiği vade gelince, artık o ertelenmez. Keşke bilseydiniz} Nuh 1-4
Lakin Nuh’un kavmi Nuh’un çağrısına itiraz etti. Aynen şirki ve kabirperestliklerini terk etmeye itiraz ettikleri gibi.
Allah’u Teala Nuh’un kavmi hakkında şöyle buyurur:
{Ve dediler ki (Nuh’un kavmi) sakın ilahlarınızı birakmayın. Hele Ved’den, Suva’dan, Yeğus’tan, Yeuk’tan ve Nesr’den asla vazgeçmeyin} Nuh 23
Nuh bunun üzerine gece gündüz toplumunu tevhide çağırmaya devam etti. Aralarında 950 sene kalıp toplumunu tevhide davet etti.
Bu hususta Allah’u Teala şöyle buyurur:
{Andolsun ki Biz Nuh’u kendi kavmine gönderdik de o, bin yıldan elli yıl eksik bir süre onların arasında kaldı} Ankebut 14
Çok azı müstesna hiç kimse Nuh’un çağrısına icabet etmedi. Bunun üzerine Allah’u Teala insanları su da boğdu.
Allah’u Teala şöyle buyurur: {Onu yalanladılar, Biz de onu ve onunla beraber gemide bulunanları kurtardık, ayetlerimizi yalanlayanları da su da boğduk. Çünkü onlar kör bir kavim idiler} A’raf 64
Sonra herşey eski haline dönüp şirk tekrar zuhur etti. Nasıl olmasın ki çünkü, İblis kıyamete kadar aralarında bulunacaktır. Bunun üzerine Allah’u Teala, insanları tevhide davet edip, şirke karşı uyarmaları için Resulleri kendi toplumlarına gönderiyordu.
Allah’u Teala şöyle buyurur: {Andolsun ki Biz, <> diye (emretmeleri için) her ümmete bir Resul gönderdik} Nahl 36
هكذا كان الناس في مكة وهكذا صاروا:
وهكذا كانت مكة تدين بالتوحيد وبعبادة الله وحده، وأنه لا معبود بحق إلا الله، وهذا معنى لا إله إلا الله، إلى أن جاء رجل فاسد المعتقد صاحب هوى يقال له: عمرو بن لُحَيٍّ الخزاعيُّ، فأدخل عليهم عبادة الأصنام، وبدأ الشرك ينتشر شيئاً فشيئاً، وبدأ التوحيد يقلّ وينقص أهله إلى أن صار الناس مشركين لا يعرفون شيئاً عن التوحيد؛ فصاروا يدعون مع الله غيره، ويطلبون الشفاعة من غيره، ويطلبون الرزق والولد من غيره، ويسألون الشفاعة غيره، ويذبحون لغيره، وينذرون لغيره. وصار كل واحد منهم يعبد صنماً يصنعه، أو قبراً يعتقد فيه النفع والضر فيتقرب إليه بشتى أنواع القربات، ولا حول ولا قوة إلا بالله.
فبعث الله سبحانه خير البشر وأحبهم إليه محمداً صلى الله عليه وسلم يدعو أهله إلى عبادة الله وحده لا شريك له. وبقي على ذلك ثلاثة عشرة عاماً يقول لهم: يا أيها الناس، قولوا: لا إله إلا الله تفلحوا “، ورجل يتبعه يرميه بالحجارة قد أدمى كعبيه وعرقوبيه، وهو يقول: يا أيها الناس لا تطيعوه فإنه كذاب، قال الراوي: فقلت: من هذا؟ قالوا: غلام بني عبد المطلب، فقلت: من هذا الذي يتبعه يرميه بالحجارة؟ قالوا: هذا عبد العزى أبو لهب. رواه الإمام أحمد في مسنده وغيره.
İnsanlar bu haldeyken (Mekke sakinleri tevhid üzere iken) böyle oldular (şirke bulaştılar).
Ve Mekke de insanlar tevhid inancı üzeri idiler, sadece Allah’a ibadet ediyorlardı. Allah’tan başka ibadete layık olan hak ilahlar olmadığı inancı üzeri idiler. La ilahe illallah’ın manasıda budur. Ta ki itikadı bozuk fasid, heva sahibi Amr Bin Luhey El Huza’i gelene kadar. O putperestliği arapların dinine katmıştır. Tevhid git gide azalır ve tevhid ehlinin sayısı da azalana kadar şirk yavaş yavaş yayılmaya başlar. İnsanlar böylece müşrik olmuştur. Tevhid hakkında hiç bir bilgileri yoktur. Allah’tan başkasına dua ederler. Allah’ı bırakıp başkasından şefaat dilerlerdi. Rızkı da evladı da başkasından isterledi, Allah’tan başkasına kurban keserlerdi. Herbiri elleriyle bir put yapıp ona tapardı, veya herhangi bir kabre yönelip ondan fayda umarak, zarardan koruyacağına inanırdı. Kabirlere envai çeşit ibadetlerle yaklaşırlardı. Ve la havle ve la kuvvete illa billah!
Bunun üzerine Allah, toplumunu Allah’ı ibadette birlemeleri ve ortak koşmamaları için beşeriyetin en hayırlısını ve Kendisine en sevimli olan Muhammed’i (Sallallahu Aleyhi Vesellem) gönderdi. On üç yıl boyunca bu hususa davet ederek Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) toplumuna şöyle derdi: “Ey insanlar -La ilahe illallah deyin iflah olursunuz-. Arkasından onu takip eden ve ona taş atan, böylece topuklarını kanatarak, adamın biri insanlara şöyle derdi: -Ey insanlar, ona (Resulullah’a) uymayın zira o yalancıdır. Bu hadisin ravisi şöyle dedi: ‘Ben de bu kim? dedim: Dediler: Abdulmuttalib oğullarından bir genç. Sonra dedim ki: Peki onu takip edip ona taş atan kimdir? Dediler ki: Abdul Uzza Ebu Leheb! İmam Ahmed musnedinde ve diğerleri bu hadisi rivayet eder.
وهكذا انتشر التوحيد:
وما مات الحبيب صلى الله عليه وسله إلا وقد انتشر التوحيد في مكة والمدينة وفي غيرها من الأماكن، وقد بيّن لأصحابه كلَّ شيء؛ فما من خير إلا وقد دلّهم عليه، وما من شرٍّ إلا وقد حذّرهم منه، . وتركهم على الطريق المستقيم مستمسكين بحبل الله المتين.
ثم حمل أصحابه هذا الدين، ونشروا التوحيد في كل البلاد، ونشروا سنة حبيبهم ونبيهم ومعلمهم الخير محمد صلى الله عليه وسلم وعلموها الناس. وكانوا يحذرون الناس كثيراً من أن يأتوا بجديد في هذا الدين، أو يغيروا فيه، أو يزيدوا عليه، أو ينقصوا منه؛ لأن الله سبحانه وتعالى قال في كتابه العظيم: الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا [المائدة: 3]. فلا يجوز أبداً بعد هذا أن يأتي أيُّ أحدٍ بجديد على هذا الدين؛ لأن في ذلك مخالفة لأمر الله سبحانه وتعالى والدليل تلك الآية المتقدمة. ولأن نبيَّنا محمداً صلى الله عليه وسلم قد جاءنا بكل شيء فلا نحتاج بعدها إلى أي شيء، بل قد حذّر الناس أن يحدثوا شيئاً في الدين، فقد قال صلى الله عليه وسلم: «من أحدث في أمرنا هذا ما ليس فيه، فهو رد» متفق عليه رواه البخاري ومسلم. أي كل جديد على هذا الدين الذي جئتكم به فهو مردود مرفوض. بل ذكر النبي صلى الله عليه وسلم أن أناساً يطردون عن حوضه يوم القيامة لأنهم أحدثوا في دينه، قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: فأقول إنهم مني، فيقال: إنك لا تدري ما أحدثوا بعدك، فأقول: سحقاً سحقاً لمن غيَّر بعدي. متفق عليه.
Tevhid işte böyle yayıldı:
Sevgili Peygamberimiz Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ölmeden önce tevhid inancı Mekke, Medine ve diğer bölgelerde iyice yayılmıştı. Ashabına herşeyi açıklamıştı. Ne kadar hayır varsa ashabına öğretmişti ve olan kötülüklere karşı da ashabını uyarmıştı. Ashabını, Allah’ın sapasağlam ipine sarılarak, sıratı mustakim üzeri bırakmıştı. Sonra da Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ashabı bu dini taşıdılar, tevhid inancını her yere yaydılar. Sevgili Peygamberleri ve öğretmenlerinin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sünnetini her yere yayıp insanlara öğrettiler. Aynı zamanda sahabe islam’a bir yenilik sunmaktan, herhangi bir şeyi değiştirmekten, bu dine ilavelerde bulunmaktan insanları sık sık uyarırlardı. Zira Allah’u Teala bu hususta yüce Kitabında şöyle buyurur:
{Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı beğendim} Maide 3
Dolayısıyla asla birilerinin çıkıp bu dinde herhangi bir yenilikte bulunması caiz değildir. Zira bu yenilikler Allah’ın emrine karşı çıkmak anlamına gelir. Söylediklerimizin delili az önce zikri geçen Allah’ın ayetidir. Nebimiz Muhammed’de (Sallallahu Aleyhi Vesellem) aynen bize herşeyi açıklayıp öğretmiştir. Böylece hiç bir yeniliğe ihtiyacımız kalmıyor. Bilakis Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bizleri İslama ithal edilen yeniliklere karşı sakındırmıştır. Bu konuya taalluken Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurur: [Bu emrettiğimiz hususta her kim bir yenilik uygularsa onun uyguladığı yenilik merduttur]. Hadis muttefekun aleyh. Buhari ve Müslim rivayet ederler. Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bu sözünün manası şu şekildedir: “Size getirdiğim dine sunulan her yenilik merduttur, kabul edilmeyecektir”. Hatta Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) kıyamette bazı insanların bu dine yenilikler sunduklarından dolayı, (Kevser) havzasından uzaklaştırılacaklarından haber eder. Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurur: [Diyorum ki onlar benim ümmetim! Buna cevaben: -onlar senden sonra neleri değiştirdiklerini bilemezsin- denir. Bende (Sallallahu Aleyhi Vesellem) diyorum ki: benden sonra bu değişikliklere sebep olanlar uzak dursunlar] Hadis muttefekun aleyh.
ظهور أهل البدع:
ثم جاء بعد الصحابة تلاميذهم من التابعين يسيرون على طريقهم لا يخالفونهم أبداً، وهم قدوتهم في كل شيء. إلى أن ظهر أهلُ البدع والإحداث في الدين، فصاروا يدعون الناس إلى أهواءهم وضلالاتهم مخالفين أمر النبي صلى الله عليه وسلم وأمر أتباعه من بعده.
فبرز علماء السنة يدافعون عن هذا الدين، ويحفظونه من أولئك المخربين، ويحذرون الناس منهم حتى يبقى دين الله تعالى صافياً نقياً محفوظاً.
BİDAT EHLİNİN ZUHUR EDİŞİ:
Sahabeden sonra onların izinde seyir eden öğrencileri tabiinler gelirler. Asla sahabeye zıt davranmazlar, muhalefet etmezler. Sahabe her konuda, tabiinin örnekleridirler. Bu durum da bu şekilde devam eder ta ki bidat ehli ortaya çıkana kadar. Bidat ehli, insanları kendi hevalarına ve sapkınlıklarına çağırmaya başlar. Bunlar Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve ardından gelen tebaasının emirlerine muhalafet edenlerdir. Bu dinin temiz, saf kalması ve muhafaza edilmesi amacıyla ehli sünnet alimleri meydana çıkıp bu dinin mudafası için harekete geçerler. Din tahripçilere karşı bu dini koruyup onlara karşı insanları uyarırlar.
فرق ومسميات:
ومع ظهور تلك البدع ودخول بعض الناس فيها بسبب الجهل والهوى، وتلبيس إبليس عليهم، صار لهم فرقٌ ينتسبون إليها، فخرجت فرقة الخوارج، وخرجت فرقة الجهمية، والمعتزلة، والقدرية، وغير ذلك من الفرق الضالة. فصار الناس فرقاً وجماعاتٍ بسبب تلك البدع. وهذا التفرق قد أخبر به النبي صلى الله عليه وسلم، وأخبر أنه سيحصل في أمته، فقد روى الإمام أحمد في مسنده وأبو داود في سننه وغيرهما عن معاوية بن أبي سفيان، أنه قام فينا فقال: ألا إن رسول الله صلى الله عليه وسلم قام فينا فقال: ” ألا إن من قبلكم من أهل الكتاب افترقوا على ثنتين وسبعين ملة، وإن هذه الملة ستفترق على ثلاث وسبعين: ثنتان وسبعون في النار، وواحدة في الجنة، وهي الجماعة.
FIRKALAR VE İSİMLER:
Bid’atların ortaya çıkma sonucuyla, bazıların cahilliğinden ve hevasından bu bid’atlara bulaşmaları ve iblisin insanları aldatmasıyla beraber, kendisine intisap ettikleri ayrı ayrı fırkalar oluşmuştur. Sonuç itibariyle Havaric, Cehmiyye, Mutezile, Kaderiyye ve diğer sapık fırkalar ortaya çıkmıştır. Bu bid’atlar insanların farklı fırkalar ve cemaatlere ayrılmasına sebep olmuştur. Ümmetin parçalanmasından bize daha önce Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) haber etmiştir. İmam Ahmed musnedinde, Ebu Davud da sünnesinde ve diğer imamlarda Muaviye bin Ebu Sufyan’dan şöyle rivayet ederler: Bir gün Muaviye bin Ebu Sufyan aramızda iken şöyle buyurdu: Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bizim aramızda iken şöyle buyurdu: sizden önce ehli kitaba ait olan toplumlar yetmiş iki fırkaya bölünmüştür ve muhakkak bu toplum (islam toplumu) yetmiş üç fırkaya bölünecektir. Bunun yetmiş ikisi ateştedir ve bir tanesi cennettedir. Cennette olan da ‘el cemaat’tir.
أهل السنة والجماعة:
وبقيت فرقةٌ واحدة ووحيدة ثابتة على لزوم الكتاب والسنة على طريقة النبي صلى الله عليه وسلم، وطريقة أصحابه رضوان الله عليهم، والتابعين لهم من بعدهم، وصارت تُعرف فيما بعد بـ ” أهل السنة والجماعة ” تمييزاً لهم عن تلك الفرق الضالة.
Ehli sünnet ve’l Cemaat:
Sonra bir ve tek cemaat Kur’an ve sünnet, Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem), ashabı ve ardından gelen tabiinin metoduna uyarak sebat etti. Bu cemaat daha sonra kendilerini sapık fırkalardan ayırt ederek “ehli sünnet ve’l cemaat” olarak meşhur oldu.
لفظ “السلفية”:
ثم صارت كلُّ فرقة تدّعي أنها على السنة وأنها هي الجماعة، فاتخذت هذه الطائفة اسماً آخر تمييزاً لهم عن أولئك، فصار الناس يطلقون كلمة ” السلفية ” على كل من بقي ثابتاً على ما كان عليه النبي صلى الله عليه وسلم وأصحابه وتابعوهم. فالسلفيةُ هي نسبة إلى السلف، والسلف هم الصحابة والتابعون وتابعوهم. وكل من لزم طريق النبي صلى الله عليه وسلم وطريق أتباعه من بعده من غير إحداث في الدين صار يقال له: ” سلفي “.
‘Selefiyye’ (Selefilik) tabiri:
Zaman geçtikçe her cemaat sünnete uyduğunu iddia ederek kendisini o kurtuluşa eren tek cemaat olduğunu ortaya koyuyordu. Bunun üzerine ehli sünnet ve’l cemaat tekrar kendini diğer fırkalardan ayırt etmek için başka bir isim aldı. Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem), ashabı ve tabiinin yolunda sebat eden her kişiye insanlar tarafından selefiyye ismi kullanıldı. Selefiyye ise selef’e nisbet anlamına gelir. Selefte sahabe, tabiin ve onlara tabi olanlara denilir. Peygamberin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve ona uyanların yoluna uyanlar ve İslam dinine herhangi bir yenilik katmayanlara selefi denilir.
السلفية لا تنتسب لشخص معين بل قائدهم محمد صلى الله عليه وسلم:
وبهذا يُعلمُ أنَّ السلفية لا تتبع لشخص معين إلا شخص النبي صلى الله عليه وسلم، وهي تعني لزوم طريق السلف الصالح الذين هم: النبي صلى الله عليه وسلم وأصحابه من بعده ومن تبعهم.
Selefiyye herhangi bireye intisab etmez. Lideri Muhammed Sallallahu Aleyhi Ve Sellem’dir:
Bu bilgiler selefiyyenin Peygamberden (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hariç belirli şahıslara uymadığını göstermektedir. Bu da, Nebi (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem), ashabı ve bunlara uyan nesillerden oluşan selefi salih’in yoluna uymanın zorunluğunu ifade etmektedir.
إلى ماذا تدعو السلفية:
فالسلفية تدعو الناس إلى الكتاب والسنة بفهم علماء الأمة الصحابة والتابعين ومن تبعهم لقول النبي صلى الله عليه وسلم: «خير الناس قرني، ثم الذين يلونهم، ثم الذين يلونهم» متفق عليه.
Selefiyye neye çağırır?:
‘İnsanların en hayırlısı benim neslim sonra onların ardından gelenler, sonra onların ardından gelenler’ hadisine istinaden selefiyye’nin, insanları, sahabe, tabiin ve bunların yolunda giden ümmetin alimlerinin kitap ve sünnet anlayışına çağırdığını diyebiliriz.
مكانة العلماء عند السلفيين:
والسلفيون يجلّون العلماء ويحبونهم، أولئك الذين يسيرون على خطى حبيبهم محمد صلى الله عليه وسلم، وكل من لزم سنة النبي صلى الله عليه وسلم نحبه ونكرمه. ولا زال علماء السلف منذ ذلك الحين إلى زماننا هذا يسيرون على طريق الصحابة وأتباعهم، بمحاربة البدع والخرافات، والتحذير من عباد القبور، أو الطواف حولها أو الاعتقاد بأصحابها تلك التي صارت تعبد من دون الله سبحانه وتعالى، والتي اتخذها الناس أماكن للعبادة وللصلاة، مع أن النبي صلى الله عليه وسلم حذّر أمته أن تفعل ذلك وهو على فراش الموت؛ حيث قال صلى الله عليه وسلم: « لعنة الله على اليهود والنصارى، اتخذوا قبور أنبيائهم مساجد» متفق عليه. وعن أبي الهياج الأسدي – رحمه الله تعالى -، قال: قال لي علي بن أبي طالب – رضي الله عنه – : ألا أبعثك على ما بعثني عليه رسول الله صلى الله عليه وسلم؟ «أن لا تدع تمثالاً إلا طمسته ولا قبراً مشرفاً إلا سوَّيتَه» رواه مسلم في صحيحه. ومعنى سوّيته: أي جعلته في الأرض فلا يرفع عن قدره. قال النووي – رحمه الله تعالى -: السنةُ إنَّ القبر لا يُرفعُ عن الأرض رفعاً كثيراً. . . بل يرفع نحو شبر.
ومعلوم لدى جميع العقلاء من المسلمين أن قبور الصالحين توضع مكرّمة في مقابر المسلمين، ولا يجوز بناء المساجد عليها، ولا الصلاة إليها.
Selefilerin indinde alimlerin değeri:
Selefiler alimleri severler ve onlara hürmet ederler. O alimler sevgili Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) yolundan giden insanlardır. Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) yolundan giden herkesi severiz ve ona hürmet ederiz. Bid’at ve hurafelere karşı mücadele ile, kabir perestliğe karşı, kabirlerin tavaf yapılmasına karşı ve o kabir sahiplerin herhangi bir fayda veya zarar verebilir inancına karşı uyarmakla selef alimleri o günden bu güne kadar sahabenin ve onlara uyanların yolundan giderler. O kabirler, Allah’tan başka onlara ibadet edilir hale gelmiştir ve insanlar tarafından namaz kılma ve ibadet yapılan yerler haline dönüştürülmüştür. Halbuki Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ölüm döşeğinde ümmetini bu eylemlere karşı uyarmıştır. O, Sallalllahu Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurmuştur: “Allah’ın laneti Yahudilere ve hrıstiyanlara olsun, onlar Peygamberlerinin kabirlerini ibadethanelere çevirdiler”. Hadis muttefekun aleyh. Ebu’l Heyyâc El Esedi’den şöyle dedigi rivayet edilir: “Bana Ali İbn Abu Tâlib şöyle dedi: (Resulullah’ın beni yolladığı husus için seni de yollayım mı? Gördüğün heykelleri yerle bir et, yükseltilmiş kabirleri düzle)”. Muslim bu hadisi sahihinde rivayet eder. Hadiste geçen (sevveytuhu سويته) kelimesi yerle tesviye etme anlamına gelir, ki seviyesinden yükseltilmesi caiz değildir. Nevevi (rahimehullah) şöyle der: “kabrin zeminin seviyesinden çok fazla yükseltilmemesi sünnete uygun harekettir. Ancak bir karış mikdarı yükseltilir”.
Salih zatların kabirleri saygıyla ve hürmetle müslümanların mezarlıkarına konulması, müslümanların akıl sahipleri tarafınca malum bir husustur. Ne o kabirler üstüne mescidler dikilir ne de kabirlere yönelik namaz kılınır.
ما الفرق بين الوهابية والسلفية:
فكانت دعوة العلماء الربانيين السلفيين تجديداً لأمر النبي صلى الله عليه وسلم ليس إلا. ولكن الحاقدين من الروافض الشيعة الذين يَسُبُّون أمَّ المؤمنين عائشةَ رضي الله عنها، ويُكَفِّرونها، ويتهمونها بالفاحشة مع أن الله تعالى قد برّأها من فوق سبع سماوات من هذا ودافع عنها، وكذلك يُكَفِّرون أبا بكر وعمر وعثمان ومعظم الصحابة، صار أولئك يطعنون في دعوة علماء السلف، ويكذبون على الناس ليصدوا الناس عن الحق، بل أطلقوا على دعوتهم اسماً آخر غير ” السلفية ” تنفيراً للمسلمين من دعوتهم، فصاروا يطلقون على دعوتهم: ” الوهابية “، وبكل أسف قد استطاعوا أن يخدعوا كثيراً من الناس بهذا، فصار الناس يرددون هذا اللقب في كل المحافل والأماكن، واستبدل الناس كلمة ” الوهابية ” مكان ” السلفية “.
Selefiliğin ve Vahhâbiliğin arasındaki fark nedir:
Böylece selefi rabbani alimlerin çağrısı, Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) (unutulmuş) emirlerini tekrar yaşatılmasından ibaret idi, başka bir menfaat için değildi. Lakin Aişe validemize küfreden, onu tekfir eden, onu fahişelikle itham eden, ki Allah’u Teala Aişe validemizi müdafa edip yedi kat sema üstünden bu iftiralardan temize çıkarmıştır, sonra Ebu Bekr’i, Ömer’i, Osman’ı ve bunların beraberinde sahabenin ekseriyetini tekfir eden şia rafizi taifesi besledikleri kin ve nefretlerinden, insanları hak yolundan engellemek için selef ulemasının çağrısını kötülemeye başladılar ve insanlara bu ulemanın davetini tanıtırken yalan söylediler. Hatta müslümanları bu davetten nefret ettirmek için ulemanın bu davetini selefilik yerine farklı bir isimle isimlendirmeye başladılar. Vahhabilik olarak isimlendirmeye başladılar. Ne yazık ki bu yalanlarla çoğu insanları aldatmayı başardılar. Böylece insanlar her yerde ‘selefiyye’ yerine ‘vahhabiyye’ kelimesini kullanmaya başladılar.
أناس ينسبون أنفسهم إلى السلفلية وليسوا منها:
ولقد انتسب في هذا الزمان إلى السلفية أناسٌ مخالفون لما كان عليه السلف الصالح، بل هم أصحاب عقائد فاسدة، وأفكارٍ منحرفة؛ إذ يُكَفِّرون المسلمين بارتكاب الكبائر، مع أنه لا يجوز لهم ولا لغيرهم تكفير أحد من المسلمين إلا ما دلّ الدليل الشرعي من الكتاب والسنة على كفره. وصاروا يقتلون الناس بحجة أنهم مرتدون عن الإسلام، وصاروا يقتلون أهل الإسلام ويتركون أهل الأوثان، والمصيبة أنهم ينسبون أفعالهم إلى السلفيين، والسلفية والسلفيون منهم بريئون لهم كارهون. بل ليس أولئك إلا خوارج قد حذّر منهم النبي صلى الله عليه وسلم قديماً، فعن أبي سعيد الخدري – رضي الله تعالى عنه – قال: بينما نحن عند رسول الله صلى الله عليه وسلم وهو يقسم قسما، أتاه ذو الخويصرة، وهو رجل من بني تميم، فقال: يا رسول الله اعدل، فقال: «ويلك، ومن يعدل إذا لم أعدل، قد خبت وخسرت إن لم أكن أعدل» . فقال عمر: يا رسول الله، ائذن لي فيه فأضرب عنقه؟ فقال: «دعه، فإنَّ له أصحاباً يحقر أحدكم صلاته مع صلاتهم، وصيامه مع صيامهم، يقرءون القرآن لا يجاوز تراقيهم، يمرقون من الدين كما يمرق السهم من الرمية. متفق عليه. فخرج أولئك الخوارج كما أخبر بذلك الصادق المصدوق، وقاتلهم علي رضي الله عنه وقتلهم، ولا زال يخرج لهم في كل زمان قرنٌ يخرجون على المسلمين فيقتلونهم ويكفرونهم. وهم قد خرجوا في زماننا هذا، وما ” داعش ” التي ظهرت في العراق وسوريا إلا خوارج يقتلون المسلمين ويكفرونهم. نسأل الله تعالى أن يُخَلِّصَ المسلمين من شرورهم وأن يقطع قرنهم.
Haksız yere kendilerine selefiliğe nisbet edenler:
Günümüzde selefi salihin yoluna aykırı olmalarına rağmen selefiliğe nisbet edenler var. Bozuk itikatlara ve fikirlere sahip olan bir zihniyet müslümanları büyük günah işlediklerinde tekfir ederler, (müslümanlara kafir hükmü uygularlar) ki Kur’an ve sünnetten herhangi bir delili olmadığı sürece, hiç kimsenin bir müslümanı tekfir etmesi helal değildir. Onlara göre İslamı terk edip, mürted oldukları için insanları öldürümeye başladılar. Küfür ehlini rahat bırakıp İslam ehlini öldürmeye başladılar. Bu çirkin amellerini selefiliğe nisbet etmeleri açıkçası işin tehlikeli tarafı. Oysa selefilikte selefilerde bu amellerden ve amellerin faillerinden uzaktır, onlardan nefret ederler. Hatta onlar Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) milletini onlara karşı uyardığı ve sakındırdığı Haricilerdir. Ebu Said El Hudri’den şöyle rivayet edilir: ‘Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ganimeti paylaştığında biz Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ile beraberdik, Beni Temim kabilesinden Zu’l Huveysira o an geldi ve şöyle dedi: Ey Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) adaletli ol! Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem): Sana yazıklar olsun, ben adaletli davranmasam kim adaletli davranır? dedi. Ben adaletli olmasam hiç kuşkusuz ziyana uğrardın. Bunun üzerine Ömer (radiAllahu anhu) şöyle dedi: Ey Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem), bana izin ver şu adamın boynunu vurayım. Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu: onu bırak, zira biriniz onun etrafındaki insanların kıldıkları namazı gördüğünde kendi kıldığı namazı küçümser, tuttukları oruçları gördüğünde kendi orucunu küçümser. Kur’anı okurlar ama köprücük kemiklerinden öteye geçmez. Ok yaydan nasıl çıkarsa onlar da dinden öyle çıkarlar’. Hadis muttefekun aleyh. “Doğru söyleyen ve doğruluğu Allah tarafından tasdik olunan Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bize aynen haber ettiği gibi Hariciler bir gün baş kaldırdılar. Bunun üzerine Ali (radiAllahu anhu) onlara karşı harb etti ve onları katletti. Halen bugünümüze kadar her çağ da olduğu gibi (haricilerden) bir nesil müslümanlara başkaldırıp müslümanları öldürürler ve tekfir ederler. Aynen bu zamanımızda görebildiğimiz gibi. Suriye ve Irak’ta zuhur eden DAİŞ’de haricilerin ta kendileridirler. Müslümanları katlederler ve tekfir ederler. Allah’ın müslümanları bunların şerrinden kurtarmasını ve Haricilerin nesillerini kesmesini dileriz.
من يستطيع أن ينتسب إلى السلفية:
وأولئك الخوارج الذين خرجوا في زماننا وإن نسبوا أنفسهم إلى السلفيين، هم أو غيرهم فالعبرة ليست بالمسميات؛ بل كل من لزم طريق النبي صلى الله عليه وسلم متمسكاً بالكتاب والسنة بفهم سلف الأمة من الصحابة ومن بعدهم من العلماء فهو سلفي حتى وإن لم يسمّ نفسه بذلك. وكل من خالف هذا فلا يمكن أن يكون سلفياً لو ظلّ ليل نهار يخدع الناس ويقول عن نفسه أنه سلفي.
Selefiliğe nisbet etmek kimin hakkıdır:
Zamanımızdaki bu taife olsun, başkaları olsun, kendilerini selefiliğe nisbet etseler dahi kullanılan isimler hiç bir zaman ölçü değildir. Hatta Kur’an ve sünnete sahabeden ve onlardan sonra gelen alimlerden oluşan bu ümmetin selefin fehmine sımsıkı sarılıp Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) yoluna bağlı kalan, kendini selefe nisbet etmese dahi, o kişi selefidir. Gece gündüz insanları aldatıp, ben selefiyim dese dahi, bu hususa karşı çıkanın selefi olması mümkün değil.
خاتمة:
وإننا لنرجوا من الله الكريم رب العرش العظيم، أن يعود الناس إلى أمر دينهم متمسكين بسنة حبيبهم محمدٍ صلى الله عليه وسلم، الذي أكمل لنا هذا الديـن فلا نحتاج لشيء بعده، فنعكف على كتاب الله سبحانه، وسنة نبيه صلى الله عليه وسلم، آخذين بفهم الكبار من الصحابة والتابعين، وبفهم أتباعهم من بعدهم إلى يوم الدين، فهم أصحاب الصراط المستقيم، وحبل الله المتين. قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: وقد تركت فيكم ما لن تضلوا بعده إن اعتصمتم به، كتاب الله. رواه مسلم في صحيحه. وقد روى أصحاب السنن عن العرباض بن سارية – رضي الله عنه – قال: صلى بنا رسول الله صلى الله عليه وسلم ذات يوم، ثم أقبل علينا فوعظنا موعظة بليغة ذرفت منها العيون ووجلت منها القلوب، فقال قائل: يا رسول الله كأن هذه موعظة مودع، فماذا تعهد إلينا؟ فقال «أوصيكم بتقوى الله والسمع والطاعة، وإن عبداً حبشياً، فإنَّه مَن يعشْ منكم بعدي فسيرى اختلافاً كثيراً، فعليكم بسنتي وسنة الخلفاء المهديين الراشدين، تمسكوا بها وعَضُّوا عليها بالنواجذ، وإياكم ومحدثات الأمور، فإن كل محدثةٍ بدعةٌ، وكلَّ بدعة ضلالةٌ».
فنسأل اللهَ المولى – عزَّ وجلَّ – التوفيق والهداية لجميع المسلمين، وأن يجمعنا على التوحيد والسنة في الدنيا، وعلى الحوض المورود نشرب منه شربة ماء لا نظمأ بعدها أبداً يوم القيامة، إنه على ذلك قدير. وصلى الله على نبينا وقائدنا وحبيبنا محمد وعلى سلفنا الصالح الصحابة والتابعين، ومن تبعهم بإحسان إلى يوم الدين، وآخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين.
Sözün hatimesi:
Yüce Arşın sahibi Cömert (Kerim) olan Allah’tan insanların sevgili Peygamberinin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sünnetine sımsıkı sarılarak dinlerine geri dönmelerini niyaz ederiz. O dur (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bize bu dini tamamlayan. Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi Vesellem) vefatından sonra herhangi bir yeniliğe muhtac değiliz. Sahabe ve tabiin gibi büyüklerimizin fehmine ve ardından gelen tebaalarının fehmine din gününe kadar uyarak hertürlü noksanlıktan uzak olan Allah’ın Kitabı ve Nebimizin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sünneti etrafında toplanırız. Sıratı mustekim ehli bunlardır. Allah’ın sapasağlam ipine uyanlar da yine onlardır. Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurur: ‘Size takvayı (Allah’ın azabından sakınmayı) emrediyorum. Başınıza habeşistanlı köle lider olarak tayin edilmiş olsa bile (liderlerinize) işitip, itaat etmeyi emrediyorum. Zira aranızdan benden sonra daha uzun yaşayacak olan birçok ihtilaflara şahit olacaktır. İşte size düşen benim sünnetime ve mehdi raşid halifelerin sünnetine uymaktır. O sünnete temessuk (sımsıkı sarılın) edin, azı dişlerinizle ısırın. Dine sokulan yeniliklerden sakının. Zira dinde her yenilik bid’attır, her bid’atta sapıklıktır’.
Mevlamız Azze ve Celle’den bütün müslümanlara tevfik ve hidayet, Kitap ve sünnet üzeri birleştirmemizi, Kevser’in etrafında toplanıp ondan bir yudum su içip kıyamette bir daha susuzluk hissettirmememizi dileriz. Muhakkak ki O bunlara gücü yetendir. Sevgili Peygamberimiz ve liderimiz Muhammed’e (Sallallahu Aleyhi Vesellem), sahabe ve tabiin olan salih selefimize salatu vesselam olsun. Ve son sözümüz ‘Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun’ dur.
VİDEO ARA

SEARCH
Tezkiye

Şeyh Bin Baz’ın Şeyh Rabiye Te…
Views: 205

Şeyh Useymin, Şeyh Rabi’ Yi Öv…
Views: 91

Şeyh Elbani, Şeyh Rabi & Şeyh …
Views: 112

Şeyh Salih El Luheydan Şeyh Rab…
Views: 100

Şeyh İbn Baz In Seviyesine Nas…
Views: 43
View More
Fıkıh